SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

Dzień kosmonautyki -...
Krasnal podróżnik SP...
8. Konferencja ARISS...
Dyplom "Setna roczni...
Rodzaje pozwoleń rad...

Dyplomy wydawane przez klub

Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 60 h
Prognoza 84 h

Aktualnie online

Gości online: 4

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 29
Najnowszy użytkownik: aturotot

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Poligon antenowy

SP3POW dnia 26 lipiec 2016 · 0 komentarzy · 1902 czytań ·Drukuj

Informacje kluboweWakacje to najlepsza okazja do zorganizowania wypadu w teren i wykorzystania sprzętu krótkofalarskiego w miłych okolicznościach przyrody. Zazwyczaj mamy mały wybór jeśli chodzi o radia. Zabieramy po prostu to, czym sami dysponujemy i da się z tym łatwo poruszać. Jadąc w stałe miejsce pobytu możemy nadawać z większości posiadanych przez nas TRX'ów. Ale jeśli chcemy zabrać sprzęt do plecaka, musimy raczej zadowolić się pracą QRP. Często w obu tych przypadkach mamy kłopot z doborem odpowiedniej anteny. Jest to kwestia ilości miejsca, które mamy do dyspozycji, kłopotów z rozwieszeniem lub ciężaru i wymiarów dźwiganych w plecaku gratów.
Tak czy inaczej wynika z tego, że antena do pracy portable powinna spełniać dość surowe kryteria: wysoka sprawność, wymiary przed i po złożeniu, waga, łatwość rozstawienia lub powieszenia w terenie. Najlepiej by było, aby w przypadku QRP była to antena rezonansowa, dająca się używać bez skrzynki antenowej.
Podczas wyjazdów klubowych często mamy dylematy jakich anten używać do zawodów, polowania na DX-y lub choćby do ogólnego wywołania na 80-tce. Postanowiliśmy więc sami sprawdzić jak to z nimi właściwie jest.
W najbliższy weekend organizujemy swoisty poligon antenowy na terenie zaprzyjaźnionego Gospodarstwa Agroturystycznego "Nad Prosną" w miejscowości Brzeziny, gmina Galewice (oznaczenie do PGA - US03), powiat Wieruszów.
Będziemy testować i porównywać w rożnych konfiguracjach anteny drutowe, verticale (zarówno o konstrukcji sztywnej, jak i stawiane za pomocą wędki), oraz łatwe do zbudowania w terenie anteny kierunkowe. Ponieważ od czasu ostatniego wyjazdu klubowego, pojawiło się u nas trochę nowego sprzętu, przy okazji sprawdzimy jak w warunkach zasilania z sieci i z akumulatora sprawują się nasze "zabawki".
Zaczynamy już wieczorem, w piątek 29 lipca. Do usłyszenia na testach!

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja