SP3POW

Nawigacja

Ostatnie artykuły

Oczekujące karty QSL
Stacja okolicznościo...
Festyn Kopernik '22 ...
Znak wywoławczy
Czym jest krótkofala...

Dyplomy wydawane przez klub





Warto odwiedzić

Propagacja


Pogoda w Ostrowie


Prognoza 60 h
Prognoza 84 h

Aktualnie online

Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 40
Najnowszy użytkownik: kwladek

Logowanie

Zaloguj mnie/zarejestruj

Statystyki


stat4u

Nawigacja

Artykuły » ARISS » Druga tura zajęć krótkofalarskich z dziećmi

Druga tura zajęć krótkofalarskich z dziećmi

Napisane przez SP3POW dnia 20 luty 2012 · 0 komentarzy · 4648 czytań · Drukuj

Od 11 lutego rozpoczęliśmy drugą turę lekcji krótkofalarskich przeznaczonych dla dzieci i młodzieży ze szkół biorących udział w programie ARISS.

Uczestnicy pierwszych zajęć mają już niejakie pojęcie czym jest krótkofalarstwo, w jaki sposób prowadzić łączności i zachowaniu odpowiednich zasad. Teraz przyszedł czas na pogłębienie i rozszerzenie tej wiedzy wśród osób które zdecydowały się na głębsze zainteresowanie krótkofalarstwem.

Położyliśmy większy nacisk na inne aspekty naszego hobby. M.in. na łączności satelitarne i wykorzystanie ich w kontaktach ARISS.

Pierwsze zajęcia z drugiej serii, tak jak poprzednio, odbyły się w sobotę 11 lutego w Szkole Podstawowej w Lamkach. Uczestniczyła w nich grupa 11 najbardziej zaangażowanych dzieci która wyłoniła się z poprzedniej ekipy uczestniczącej w pierwszej serii lekcji krótkofalarskich. Po przypomnieniu najważniejszych zasad łączności i rozszerzeniu wiadomości poznanych poprzednio, każdy z młodych zapaleńców miał możliwość chwycić za mikrofon i przeprowadzić QSO. Najpierw na paśmie 2 m, a potem 80 i 40 m.

Dzięki dobremu usytuowaniu prowizorycznie zamontowanej na dachu szkoły zwykłej mobilowej anteny, nawiązano kontakt z kilkunastoma stacjami poprzez przemiennik SR6S na Wielkiej Sowie. Po przejściu na KF okazało się, że pasmo 3,5 MHz nie nadaje się już o tej porze do pracy. Za to na 7 MHz korzystając z zamierającej propagacji dzieciom udało się przeprowadzić trochę QSO ze stacjami z całej Polski. Nasłuchując korespondencji stacji zagranicznych , była okazja omówić łączności w języku angielskim. Mimo widocznych chęci nie zdecydowaliśmy się jednak jeszcze na tym etapie do tak szerokiego wyjścia w eter.

Kiedy poziom QRM osiągnął poziom przy którym niewprawionym dziecięcym uszom nie udawało się już wyłowić z tła głosu rozmówców, nadszedł czas zakończenia zajęć. Jednakże nasze dzieciaki były tak rozochocone przeżywanymi emocjami, że ani myślały o udaniu się do domów. Ponownie więc sięgnęliśmy po radio dwójkowe.

Dzieciaki zaskoczyły nas bardzo pozytywnie swoim zaangażowaniem, a co ważniejsze również przygotowaniem. Widoczne było, że dobrze wykorzystały materiały szkoleniowe i czas od ostatniego spotkania.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspierają nas:

Urząd Miasta Ostrów Wielkopolski     Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski     Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielkopolska Izba Rolnicza w PoznaniuStowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-Eduakcja